This Weekend
JUMPING
PORTUGAL
Cascais Estoril CSI5*
Saturday: Longines Global Champions Tour Grand Prix 09.30 GMT
Bertram Allen (Christy Jnr and Molly Malone V); Michel Duffy (EFS Top Contender and Mafia); Michael G Duffy (Castlefield Rubinus and Lapuccino 2 (ISH)); Cameron Hanley (Eis Isaura and Quirex); Darragh Kenny (Balou Du Reventon and Important De Muze); Denis Lynch (Fairview Aliquidam and RMF Echo); Mark McAuley (Miebello and Vivaldi Du Theil).
Web: www.csi-estoril.com
CANADA
Calgary Spruce Meadows CSI5*
Sunday: Grand Prix 19.30 GMT
Andrew Bourns (Diego); Capt. Brian Cournane (Armik, Dino, DSH Charly and Penelope Cruz (ISH)); Daniel Coyle (Afellay Z, Farona, Farrel, Quintin, Ridley and Tienna); Jordan Coyle (Eristov); Richie Moloney (Button Sitte, Freestyle De Muze, Merqusio and Rocksy Music (ISH)).
Web: www.sprucemeadows.com
POLAND
Sopot CSI5*
Friday: Longines Grand Prix 16.00 GMT
Eoin McMahon (Cannary, Leicester and Nabab’s Atlanto).
Web: www.csio.sopot.pl
BRITAIN
Harthill Bolesworth CSI4*/CSI2*/CSI A
Sunday: Grand Prix 15.30 GMT
CSI 4*: Shane Breen (Can Ya Makan, Clintofino, CSF Vendi Cruz (ISH) and Cycloon W); Trevor Breen (Bombay, Clyde VA and Feliano B); Anthony Condon (Cavalier Rusticana (ISH), Dublin V, SFS Aristio and Zira VH Kapelhof Z); Susan Fitzpatrick (Fellow Castlefield); Richard Howley (CMS Tallulah (ISH), Cruising Star, Dolores and Farianne); Paul Kennedy (Cartown Danger Mouse (ISH), Destiny Second Life Z and Luikan Q); Clem McMahon (Pacato (ISH) and Pacifico (ISH)); Christopher Megahey (Seapatrick Cruise Cavalier (ISH)); Peter Moloney (D’Atlantique Royale, Polinska Des Isles and Victoria); Michael Pender (Casanova Van Overis Z, Hearton Du Bois Halleux and HHS Burnchurch (ISH)); David Simpson (Chessy 17, Curly Sue 163, Doctor Proctor (ISH) and Fifa Paola); Billy Twomey (Ardcolum Duke (ISH)(TIH), Diaghilev and Lady Lou).
CSI 2*: Greg Broderick (Chinook II, Duco and Hybernia (ISH)(TIH)); Brian Cassidy (Guminka); Susan Fitzpatrick (Cavalino); Matt Garrigan (Contino 56, Lady 2275 and MHS La Scala (ISH)); Kenneth Graham (George (ISH), Lenamore Lucy Lou (ISH) and Lyrical (ISH)); Marion Hughes (HHS Amazing Grace (ISH) and HHS Sevenhouses (ISH)); Philip McGuane (Antigone Gravelotte; Conor McMahon with Kamara Van’t Heike); Christopher Megahey (Curprice and Fardence); Stephen Moore (Chic Chic and Deejay); Max O’Reilly Hyland (Ahmed Du Calvaire, Dorado and Enigma); Michael Pender (Dome Van Overis Z); Jack Ryan (Cavalier Teaca (ISH), Essenar High Hopes and Moneybroom Dancer (ISH)).
CSI Am: Frederick Goltz (Eager and Fix Blue).
Web: www.bolesworthinternational.com
THE NETHERLANDS
Geesteren CSI4*/CSI2*/CSI1*
Sunday: Grand Prix 14.00 GMT
CSI 4*: Conor Drain (Cencolou, Fieldmaster and Forever).
CSI 2*: Diarmuid Howley (Dakota Van Schuttershof, Mithney Z and Thelma La Tour Vidal); Jenny Rankin (Bennys Legacy and Fee); Lucinda Roche (Gangsters Paradise, Izar LB and WCE Falco (ISH)).
CSI 1*: Conor Drain (Condavel); Jenny Rankin (Call Me Cool Z).
Web: www.csitwente.nl
BELGIUM
Moorsele CSI3*
Sunday: Grand Prix
Capt. Geoff Curran (Hallowberry Cruz (ISH)(TIH), Ringwood Glen (ISH) and Shannondale Rahona (ISH)).
Web: www.zilverenspoor.com
LUXEMBOURG
Roeser CS2*
Sunday: Grand Prix 14.00 GMT
Tori Dunn (Why Not Fado); Sven Hadley (Ganorad, Sumas Taloubet (ISH) and Victoria Z); Alan Kelly (Calippa W, Le Petit Louis and Tourano).
Web: www.jumping.lu
ITALY
San Remo CSI2*
Sunday: Grand Prix 13.30 GMT
Alex Duffy (Aurther Hill (ISH), Billy Stirling, FTS Killossery Konfusion (ISH) and Valentin 124).
Web: www.societaippicasanremo.it
FRANCE
Deauville CSI1*
Sunday: Grand Prix 11.00 GMT
Lauren Devine (Baby Boom O’Moulin and Cassandra VL Z).
Web: www.pole-international-cheval.com
GERMANY
Hagen CSIOJ/CSIOP
Saturday: Pony Nations Cup 11.50 GMT; Junior Grand Prix 15.00 GMT
Sunday: Pony Grand Prix 09.30 GMT
CSIO J: Cian Harrison (Tabby (ISH)(TIH)); Seamus Hughes Kennedy (Louidor); Max Wachman (Cesha Old).
CSIO P: Francis Derwin (Cul Ban Mistress); Charlotte Houston (Happy Girl and Toscane Davnir); Seamus Hughes Kennedy (Rock Dee Jay); Max Wachman (Aughnashammer and Cuffesgrange Cavalidam (ISH)); Tom Wachman (Flintstone B and Quaprice D’Astree).
Web: www.psi-events.de
EVENTING
GERMANY
Luhmuehlen CSI4*/CSI3*
CCI 4*: Cathal Daniels (Rioghan Rua (ISH)); Sarah Ennis (Horseware Stellor Rebound (ISH)); Ciaran Glynn (Killossery Jupiter Rising (ISH)(TIH)); Aidan Keogh (Master Tredstep (ISH)); James O’Haire (China Doll (ISH)); Michael Ryan (Dunlough Striker (ISH)); Patricia Ryan (Dunrath Eclipse (ISH)); Sam Watson (Horseware Ardagh Highlight (ISH) and Imperial Sky (ISH)(TIH)).
CIC 3*: Sarah Ennis (Woodcourt Garrison (ISH)); Michelle Kenny (Carlchen); Aidan Keogh (Pride Of Tredstep (ISH)).
Web: www.luhmuehlen.de
BRITAIN
Nunney CSI2*
Padraig McCarthy (Rosemaber Lancuest); Rafael Sanctuary (RLE Carsonstown Lord (ISH)); Fred Scala (Everon Vivendi (ISH)).
Web: www.nunneyhorsetrials.co.uk
DRESSAGE
BRITAIN
Harthill Bolesworth CSI3*
Anne-Marie Rawlins (Donja).
Web: www.bolesworthinternational.com
ENDURANCE
BRITAIN
Seacliff CSI2*
Amy McAuley (Keeshan D’Aillas).
Web: www.scottishendurance.com
SPAIN
Guilleries CSI2*
Avril Bray (Egipto Cost).