THIS WEEKEND
SHOW JUMPING
BELGIUM
Bonheiden CSI2*/1*/YH
Sunday Grand Prix 14.00 IST
CSI 2* – Jessica Burke (Express Trend (ISH) and Greenvale Draco); Capt. Geoff Curran (Carnlea (ISH), Dowth Hall (ISH)(TIH), Glengarra Wood (ISH) and MHS Gabhran (ISH); Joan Greene (Vivendi Tipperary (ISH)); Alan Kelly (Jendy S and Tourano)
CSI 1*– Jessica Burke (Faluna)
CSI YH– Alan Kelly (No Name 58)
Web: www.jumping-bonheiden.be
BRITAIN
Harthill Bolesworth CSI4*/2*/Am
Sunday– Grand Prix 15.30 IST
CSI 4*– Shane Breen (Clyde VA, Jeff Ten Halven and Quintella); Trevor Breen (Escapade H, Lord Luidam and Serpico (ISH)); Greg Broderick (Duco, Hybernia (ISH)(TIH) and LVS Wizard (ISH)); Anthony Condon (SFS Aristio and Zira VH Kapelhof Z); Edward Doyle Jnr (Billy Guilder); Kenneth Graham (George (ISH)); Sven Hadley (Sumas Taloubet (ISH)); Nano Healy (KMS Clintland (ISH)); Richard Howley (Chinook and Seahorse Z); Ger O’Neill (Castlefield Vegas (ISH), Keatingstown Z Wellie Two (ISH) and Uncas S); Michael Pender (Carden Moon Shadow, Casanova Van Overis Z and Hearton Du Bois Halleux); David Simpson (Foudre F, Gurtera Cara Dubh (ISH) and Jenson 55)
CSI 2*– Vincent Byrne (Ganturano, Mr Rockefeller (ISH) and Pearls Princess Gervantus (ISH)); Brian Cassidy (Guminka); Anthony Condon (King Louis); Tori Dunn (Ballistic M2S (ISH)); Kevin Gallagher (Ahmed Du Calvaire, Arcadia LVS Z, Babar De Bussy and Ballypatrick Flamenco (ISH)); Kenneth Graham (Pacino Amiro (ISH)); Sven Hadley (Ganorad and Jessy Van De Heide); Daniel McAlidnen (Leanorth Soda Pop (ISH) and Neat Midnight Magic (ISH)); Michael Pender (HHS Calais (ISH))
CSI Am– Louise Carroll (Shalamar Cassino (ISH)); Kirsti Connole (Caher Lux Bravo (ISH) and Zazu Van Terhofstede); Samantha Fegan (Champion-U and Niker); Adrian Gilmartin (Carnaval Cocktail); Val Joy (MB Daddys Dollars (ISH)); Lorraine MacGuinness (Horseware Kinmar Night); Emma Walsh (Petrhus Z)
Web: www.bolesworthinternational.com
CANADA
Calgary Spruce Meadows CSI5*/YH
Sunday Grand Prix 20.30 IST
CSI 5*– Jonathan Corrigan (Audi’s Dimple, Joki De Boerendans and Loughnavatta Indigo (ISH)); Capt. Brian Cournane (Armik, Colourful Lady and Dino); Daniel Coyle (CHS Krooze (ISH), Cita, Farrel, Legacy, Leilani and Tienna); Jordan Coyle (Colorado, Eristov and Picador); Cormac Hanley (Alma Z and VDL Cartello); Darragh Kenny (Babalou 41, Cassini Z, Cazador LS, Christos, Romeo 88, Scarlett Du Sart Z and Sweet Tricia); Dermott Lennon (Gevlins Touch (ISH) and MJM Pursuit (ISH)); Stephen Moore (Fein Umbra); Conor Swail (GK Coco Chanel and Koss Van Heiste)
CSI YH– James Chawke (Cozy W Z and Grasshopper); Capt. Brian Cournane (Castlefield Dream and Crownies H Z); Daniel Coyle (Amalia; Jordan Coyle with Centriko Volo); Darragh Kenny (Quatinka; Stephen Moore with Chic Chic); Conor Swail (Gamble and Lajgaardens Cannavaro)
Web: www.sprucemeadows.com
FRANCE
Deauville CSI2*/1*/Amateurs
Sunday Grand Prix 14.00 IST
CSI 2*– Matt Garrigan (Carressa)
CSI 1*– Matt Garrigan (Chacco’s Charlie PS, HHS Seattle (ISH) and Lady 2275)
CSI Am– India Rogers (Hollybrook Pipsqueak (ISH)(TIH))
Web: www.pole-international-cheval.com
GERMANY
Hagen CSI YR/J/CH/P
Friday Junior Nations Cup 11.45 IST
Saturday– Children On Horses Nations Cup 12.45 IST; Pony Nations Cup 16.00 IST
Sunday– Junior Grand Prix 06.30 IST; Pony Grand Prix 09.15 IST; Children On Horses Grand Prix 11.45 IST; YR Grand Prix 16.30 IST
CSIO Y– Nicholas Connors (Abordable Du Talus); Mark Finnerty (All Action (ISH)); Cian Harrison (Tabby (ISH)(TIH))
CSIO J– Harry Allen (Calafrieda and Emera Z); Kate Derwin (Luidam De La Cruise (ISH)); Jason Foley (Castlefield Cass (ISH) and Jack Van Het Dennehof); Seamus Hughes Kennedy (Louidor); Ciaran Nallon (Cloe GP Z and Gipsy Of Heritage)
CSIO Ch– Matthew Conlon (Bally Kingdom Clover (ISH)); Sarah Fitzgerald (Norway Venture (ISH)); Ciaran Foley (Ballylynch Wizard and Kingsborough Verdiva (ISH)); Alexandria Hourigan (Delano W); Marta Hughes-Bravo (HHS California (ISH)); Lucy Morton (Master Holiday (ISH)(TIH)); Lily O’Dea (Seaspray (ISH)); Aoife Whelan (CES Chipalier (ISH))
CSIO P– Francis Derwin (Cul Ban Mistress); Alex Finney (Dirraw Caleb (ISP) and Still Got Me); Max Foley (Pumkins Pondi and Valma De Fougnard); John McEntee (HHS Mustang Sally (ISH) and Little Smithe); Katie Power (Ghost Rider); Ella Quigley (Clemens 43 and Rock Dee Jay)
Web: www.psi-events.de
POLAND
Sopot CSI5*/YH
Sunday Longines FEI Nations Cup 09.30 IST
CSIO 5*– Bertram Allen (Calafrieda, Harley VD Bisschop and Izzy By Picobello); Peter Moloney (Chianti’s Champion, Ornellaia and Steyburn); Paul O’Shea (Imerald Van’t Voorhof, Skara Glen’s Chancelloress and Skara Glen’s Machu Picchu); Shane Sweetnam (Alejandro, Deleyn and Indra Van De Oude Heihoef); Billy Twomey (Ardcolum Duke (ISH)(TIH), Chat Botte ED and Lady Lou)
CSI YH– Bertram Allen (Harmonie L); Shane Sweetnam (Quantum)
Web: www.csio.sopot.pl
SWEDEN
Stockholm CSI5*/U25
Saturday Longines Global Champions Tour Grand Prix 18.30 IST
CSI 5*– Michael Duffy (Egalini and Quintano 35); Michael G Duffy (Lapuccino 2 (ISH) and SIEC Captain Future Z); Denis Lynch (Gun Powder and Van De Vivaldi); Mark McAuley (Jasco VD Bisschop and Valentino Tuiliere); Cian O’Connor (Irenice Horta and PSG Final)
CSI U25– Harold Megahey (Braveheart); Sofie Slattery (Valentine Du Bois Pinchet)
Web: www.globalchampions.se
THE NETHERLANDS
Kronenberg CSI 2*/1*/YH
Sunday Grand Prix 14.15 IST
CSI 2*– Andrew Bourns (Darquito and Sea Topblue (ISH)); Paul Kennedy (Gabbana and Star La Tuiliere); Jack O’Donohue (Larca Van Erpecom)
CSI 1*– Maddie Brennan (Blue Diamond Carel (ISH), Clann Cavaluidam (ISH) and Hermes De Cavalier (ISH)); Frederick Goltz (Don Verdi, Eager and Fix Blue); Paul Kennedy (Warnike)
CSI YH– Andrew Bourns (Hazard and Menko VD Wellington); Paul Kennedy (Cartown Mini Mouse (ISH) and UC Blue Rose (ISH)); Jack O’Donohue (Harvard, Ici and Ikaberlina RV); Tom Slattery (Haufom and Iris)
Web: www.peelbergen.eu
EVENTING
BRITAIN
Nunney CSI3*
CSI3*– Michael Ryan (Barnahown Corn Hill (ISH) and TR Kaygraff)
Web: www.nunneyhorsetrials.co.uk
GERMANY
Luhmuehlen CCI5*/4*
CCI 5*-L– Tony Kennedy (Westeria Lane (ISH)); Sam Watson (Tullabeg Flamenco (ISH))
CCI 4*-S– Sam Watson (Imperial Sky (ISH)(TIH))
Web: www.luhmuehlen.de
DRESSAGE
AUSTRIA
Achleiten CDI4*
CDI4*– James Connor (Casino Royal)
Web: www.achleiten.at
BRITAIN
Harthill CDI3*
CDI3*– Heike Holstein (Chameur and Sambuca); Abigail Lyle (Farrell); Dane Rawlins (Espoire)
Web: www.bolesworthinternational.com
GERMANY
Hagen YR/CH/P
CDI YR– Alana Cazabon (Zazou)
CDI CH– Cillian Curran (Charlotte)
CDIO P– Rachel Carr (Calelvador May Blossom); Martha Jobling-Purser (Valido’s Starlight)
CDI P– Finn Curran (Blokland’s Hoeve’s Amor)
Web: www.psi-events.de
ENDURANCE
BRITAIN
Euston Park CEI 3*
CEI3*– Amy McAuley (Castlebar Coruba)
Web: www.eustonparkendurance.co.uk